Bramy garażowe wykorzystywane w garażach będących integralną częścią domu pełnią trojaką funkcję. Powinny być estetyczne, praktyczne i zapewniać bezpieczeństwo. Producent bram garażowych wysokiej jakości umiejętnie łączy w swoich produktach wszystkie te zalety.

Bramy do garażu wykonane z wysokiej jakości materiałów są elementami budynków odpornymi na uszkodzenia mechaniczne i zmieniające się warunki atmosferyczne. Do tego przemyślana konstrukcja bramy zapewnia jej bezawaryjne działanie i funkcjonalność, która idzie w parze z zapewnieniem bezpieczeństwa. Nowoczesne bramy garażowe to także wysoka estetyka, dzięki czemu elewacja budynku jest wzbogacona o gustowny i bardzo na czasie sznyt. Wymiana drzwi do garażu może odświeżyć wygląd domu. Jak więc widać, zakup takich drzwi to inwestycja, która sprawdzi się na wielu polach. Warto więc poznać najbardziej popularne typy bram garażowych oraz warunki, w których najlepiej się sprawdzają. O tym w dalszej części artykułu.

Bramy garażowe wybór – od czego zacząć

Wybierając bramę garażową, musimy koniecznie wziąć pod uwagę parę kwestii. Przede wszystkim należy zacząć od solidnego przemyślenia zakupu – choć to inwestycja na naprawdę długie lata, to jednak wiąże się ona z pewnymi niemałymi kosztami. Warto na wstępie wziąć pod uwagę fakt – zwłaszcza podczas budowy domu – czy chcemy mieć dwie bramy garażowe. Oczywiście w sytuacji gdy pozwala nam na to metraż garażu. Bez wątpienia umieszczenie jednej bramy wiąże się z mniejszymi wydatkami już przy zakupie. Poza tym uważa się, że brama do garażu pojedyncza to oszczędność ciepła, czyli energii potrzebnej do ogrzania domu. Trzeba przyznać, że dziś jest to – i ze względów ekonomicznych, i ekologicznych – dość mocny argument. Zakup bramy garażowej nie obejdzie się też bez szczegółowych pomiarów. Należy więc zmierzyć garaż: wysokość górnej krawędzi otworu wjazdowego do sufitu, szerokość miejsc po obu stronach bramy (w nich będziemy montować prowadnice), głębokość wbudowania garażu. Wszystkie te wymiary należy porównać z wymiarami dostępnych u producenta bram. Że względu na wspomnianą wcześniej energooszczędność warto przy zakupie bramy wziąć pod uwagę współczynnik przenikania ciepła. Poza parametrami technicznymi, liczą się również względy estetyczne. Dlatego dobrze zwrócić uwagę np. na kolorystykę bramy czy rodzaj tłoczeń.

Garażowe bramy – rodzaje

Generalnie bramy dzieli się na bramy uchylne i bramy segmentowe. Kolejnym dość popularnym typem bramy garażowej jest brama garażowa rolowana. Wszystkie te rodzaje sprawdzają się w konkretnych warunkach i mogą być montowane na zewnątrz budynku, wewnątrz lub też w świetle otworu drzwiowego. Rodzaj bram do garażu to kolejny aspekt, który musimy wziąć pod rozwagę.

Bramy uchylne czy segmentowe?

Bramy segmentowe są polecane zwłaszcza do garaży, które znajdują się w domach. Izolują one skutecznie wjazd czy też wejście do garażu, dzięki czemu dom nie ulega wyziębieniu. Bramy garażowe segmentowe – dzięki temu, że zbudowana z segmentów kurtyna chowa się pod sufitem – nie wymagają wiele miejsca przed garażem. Inaczej jest w przypadku bram uchylnych. Ich montaż wymaga dodatkowej przestrzeni przed garażem. Plusem bram uchylnych bez wątpienia jest to, że są one tańsze od bram segmentowych. Niestety nie mają takich zalet termoizolacyjnych jak bramy garażowe segmentowe w związku z czym nasze rachunki za ogrzewanie mieszkania mogą być w tym przypadku wyższe. Zaletą i jednego, i drugiego rodzaju bram garażowych jest bez wątpienia ich różnorodność – także w aspekcie kolorystycznym. Oba rodzaje bram to także bramy zapewniające bezpieczeństwo, a to dzięki możliwości montażu zabezpieczeń antywłamaniowych. To także bramy nowoczesne – mają mechanizmy automatycznego i zdalnego otwierania.

Bramy garażowe rolowane – zalety szczególne

Bramy garażowe rolowane przypominają trochę swoją konstrukcją bramy segmentowe. Jednak po otworzeniu garażu kurtyna takiej bramy nie chowa się pod sufitem garażu, ale zostaje schowana w specjalnej kasecie zazwyczaj nad wjazdem do garażu. Pancerz takiej bramy jest wykonany z aluminiowych profili wypełnionych pianką – taka brama to również dobra termoizolacja. Te bramy to również bramy, które można otwierać i zamykać za pomocą pilota. Większość użytkowników szczególnie ceni sobie te bramy za trwałość – odporność na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Garażowe bramy tego typu to wysoka funkcjonalność i estetyka. Szczególnie są one cenione przez posiadaczy domów minimalistycznych o nowoczesnym designie. Co istotne, można montować je zarówno w budowanych dopiero domach, jak i podczas remontów starszych budynków. Drzwi tego typu mają automatyczne napędy, ale w razie awarii prądu możemy je otworzyć ręcznie dzięki korbce.

Jeśli chcemy cieszyć się bezpieczeństwem, wygodą i estetyką bram garażowych, warto postawić na ofertę sprawdzonego producenta https://dopasujrolety.pl/10-bramy-i-kraty. W razie wątpliwości możemy liczyć na fachowe doradztwo w kwestii idealnego doboru bram garażowych.