Odważne pomysły i techniki malowania ścian

Kolorowe ściany to jeden z najważniejszych elementów w projektowaniu wnętrz, które wpływają na nastrój pomieszczenia oraz wrażenia jakie u nas budzą. W zależności od koloru, możemy uzyskać różne efekty, od kojących i relaksujących, po energetyzujące i pobudzające. Jak odważnie posługiwać się kolorem w naszych projektach? Oto jakie pomysły i techniki warto wykorzystać.

1. Odcienie pastelowe
Pastelowe kolory to doskonała opcja dla osób, które nie chcą odważnie posługiwać się mocnymi barwami. Taka kolorystyka nadaje się do każdego pomieszczenia, zwłaszcza tych o niższym poziomie natężenia światła. Odcienie pastelowe kojarzą się nam z delikatnością, romantyzmem, a przy tym są bardzo neutralne i łagodne dla oka.

2. Zabawa kontrastami
Jeśli chcemy odważyć się na mocne kolory, warto pomyśleć o tworzeniu kontrastów. Czerń i biel, żółty i fiolet, granat i czerwień – to tylko niektóre przykłady barw, które świetnie ze sobą kontrastują. Dzięki takim zestawieniom, nasze wnętrze nabierze charakteru i wyrazistości. Warto jednak pamiętać, że nie każdy kontrast musi być mocny – delikatny róż z jasnymi zieleniami również mogą być ciekawą opcją.

3. Geometria na ścianie
Kolorowe ściany wcale nie muszą być jednolite – warto zaszaleć z geometrią i przemalować je w pasy, trójkąty czy kwadraty. W ten sposób stworzymy niepowtarzalną i oryginalną przestrzeń, która na pewno nie przypomina mieszkania z IKEI. W tym przypadku przyda się cierpliwość i dokładność, ale efekt końcowy na pewno przypadnie nam do gustu.

4. Tapeta z akcentem
Alternatywą dla malowania ścian jest tapeta – coraz częściej wykorzystywana w projektowaniu wnętrz. Odpowiednio dobrana do stylu wykończenia, z dekoracyjnym wzorem lub teksturowana, może znakomicie dopełnić aranżację. Możemy zdecydować się na tapetę będącą centralnym punktem naszego wnętrza i przemalować pozostałe ściany na kolor kontrastujący. Inną opcją jest wybranie tapety z subtelnie kolorowym wzorem, który da ujmujący efekt przez cały rok, nie tylko w jednym konkretnym sezonie.

5. Ściana jako dzieło sztuki
Najbardziej odważnym rozwiązaniem jest stworzenie na ścianie niepowtarzalnego dzieła sztuki. Malowanie abstrakcyjne, graffiti, dekoracje w stylu vintage – to tylko niektóre z pomysłów, które można realizować na ścianie. Dzięki nim nasze wnętrze zyska na unikatowym charakterze i przyciągnie wzrok każdego, kto tylko zostanie w nim na chwilę.

Podsumowując, kolorowe ściany to doskonały sposób na odświeżenie i nadanie niepowtarzalnego charakteru w naszych aranżacjach wnętrz. Nie bójmy się odważnych pomysłów i technik malowania, bo efekt końcowy na pewno przyniesie satysfakcję i będzie przyciągał uwagę każdego odwiedzającego nasze mieszkanie.