Mieszkając w dużym mieście, takim jak, na przykład, Warszawa z pewnością spotykasz się z problemem bezsenności lub niedostatecznego wysypiania się i regeneracji sił podczas nocy. Jednym z lepiej znanych czynników powodujących taki stan rzeczy jest, oczywiście, stres. Niemniej jednak, mało kto zwraca uwagę na warunki zewnętrzne, które również wpływają na jakość snu.

 

Mieszkając w centrum miasta, które jest bardzo mocno oświetlone nocą, trzeba pamiętać o tym, aby zaciemniać sypialnię. Wspomaga to wydzielanie melatoniny, czyli hormonu koordynującego mechanizmy snu i czuwania. Jakość snu w ciemnym pomieszczeniu jest znacznie lepsza, niż w oświetlonym.
Aby wyciemnić sypialnię, dobrze jest zainstalować rolety okienne. O ile rzymskie rolety przepuszczają częściowo światło, a zatem nadają się raczej do innych pomieszczeń, lub jako element dekoracyjny do sypialni, o tyle rolety zewnętrzne stanowią idealną barierę dla światła. Te ostatnie rolety mają również właściwości antywłamaniowe, a zatem doskonale nadają się do mieszkań parterowych. Rolety rzymskie powinny być rozważone szczególnie przez osoby pracujące w systemie zmianowym, którym nierzadko pora snu wypada dokładnie w środku dnia.