Firanki znów wracają do łask, a to głównie dzięki temu, że stanowią doskonały i zarazem praktyczny element dekoracyjny. Pomieszczenie z firanką jest przytulniejsze i ma zdecydowanie przyjazny charakter. Ponadto, firanka nie blokuje dostępu do okna, tak jak rolety, czy żaluzje – można łatwo umyć szybę okienną wraz z ramą. Jeśli zastanawiamy się, jak odmienić wnętrze, aby jego wygląd był nawiązaniem do konkretnej pory roku, warto zdecydować się na różnego rodzaju firanki. Jakie zatem będą najlepsze firanki na lato i czym należy się kierować podczas zakupów?

Dobierz firanki gotowe do Twojego okna

Większość z nas ma standardowe okna, dlatego kupno gotowych firanek to najlepszy pomysł. Są one zazwyczaj nieco tańsze od tych, szytych na wymiar, ale wszystko zależy oczywiście od rodzaju materiału, który został użyty oraz wykończenia. Podany na opakowaniu firanek rozmiar może zawierać pewną dozę błędu, w granicach, 3 lub 4 centymetrów. Różnica ta nie jest jednak na tyle znacząca, aby wygląd firanki wpłynął negatywnie na całość – po zawieszeniu jej na karniszu, różnica dwóch lub trzech centymetrów nie robi po prostu, tak dużej różnicy. W sprzedaży są również dostępne firany gotowe w nieco bardziej nietypowych rozmiarach. Jeśli mamy w mieszkaniu lub w domu okna dosyć pokaźnych rozmiarów, istnieje wówczas szansa, że nawet w takiej sytuacji znajdziemy coś dla siebie.

Najlepsze firanki na lato – tiulowe czy żakardowe? Które sprawdzą się u Ciebie w domu?

Tiul, to materiał, którego chyba nie trzeba nikomu szczególnie przedstawiać. Delikatny i o dobrej przezroczystości, charakteryzuje się drobnymi, lub większymi ,, wycięciami “ Firanki żakardowe świetnie prezentują się niemal w każdym pomieszczeniu, szczególnie jednak dobrze wypadają tam, gdzie dominuje klasyczne wyposażenie wnętrz, bądź styl rustykalny, angielski, hampton czy wiejski. Firanki żakardowe nie mają na ogół żadnych nadruków, ale mogą mieć dodatkowe elementy ozdobne, takie jak frędzle lub tasiemki. Firanki gotowe tego typu mogą różnić się także grubością materiału – w sprzedaży napotkamy firanki o grubszej teksturze lub cieńszej. Jeśli szukamy idealnych firanek na lato i myślimy o żakardzie, zdecydowanie postawmy na cieńsze tkaniny z dużą. Drugim rodzajem firanek, które są równie popularne są firanki tiulowe. Tiul nie posiada, tak jak żakard wycięć, ale można go wspaniale drapować. Udrapowana firanka prezentuje się niezwykle elegancko. Dodatkowym atutem tiulu jest też możliwość umieszczenia na nim nadruku. Nadruki typowo letnie to kwiaty, a także owoce, czy warzywa – takie firanki będą doskonałe do kuchni. Do salonu możemy wybrać zaś firanki w motywy kwiatowe lub firanki z delikatnego tiulu barwione. Cytrynowe lub błękitne firany, które pasują do reszty aranżacji są także dobrym rozwiązaniem.

Wybierz nowe firanki na lato i ciesz się odmienionym wnętrzem!

Miejmy także na uwadze, że czasami mała odmiana wystroju pomieszczenia, przekształca naszą przestrzeń w bardzo korzystny sposób. To, czy wybierzemy pastelowe odcienie, czy wolimy raczej nieskazitelnie białe firanki jest kwestią gustu i zależy też w dużej mierze od tego, w jakim stylu mamy urządzone mieszkanie. Warto pamiętać, że jeśli nie mamy rozeznania w tym, co pasuje, a co jest raczej nieciekawym połączeniem, możemy wybrać uniwersalne, żakardowe firany, które, tak, jak to było powiedziane powyżej, pasują do wielu stylizacji wnętrz. Dla miłośników ożywczych barw i osób, które lubią zmieniać wygląd mieszkania przy pomocy drobnych poprawek, firanki barwne, szczególnie tiulowe będą wprost wymarzone! Firany gotowe, które odmienią wystrój każdego wnętrza, możemy zamówić przez Internet. Taka opcja jest tym bardziej godna uwagi, bowiem mamy prawo do odstąpienia od zakupu, co w przypadku sklepów stacjonarnych nie zawsze jest możliwe.