Marzy Ci się modne oświetlenie podłogowe? Zastanawiasz się, czym różnią się dostępne w sklepach modele i jaka lampa stojąca sprawdzi się najlepiej w Twoim wnętrzu? Wyjaśniamy, na jakie aspekty zwrócić uwagę, kupując lampy stojące.

Jeśli chcesz nadać wnętrzom modnego charakteru i przytulnego klimatu, a przy okazji wprowadzić do nich więcej światła, lampy stojące doskonale poradzą sobie z tym zadaniem. Producenci oświetlenia oferują wiele użytecznych i oryginalnych rozwiązań, dzięki którym możesz stworzyć efektowną i funkcjonalną przestrzeń. Które z nich okaże się strzałem w dziesiątkę?

Kupując lampy stojące pokojowe, zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • Design

Oświetlenie podłogowe powinno być dopasowane do ogólnego wystroju oraz pozostałych źródeł światła. Na rynku znajdziesz obecnie lampy podłogowe nowoczesne, klasyczne, industrialne, skandynawskie, retro, glamour, rustykalne i zaprojektowane w wielu innych, modnych stylach.

  • Dodatkowe wyposażenie

Zwłaszcza w niewielkich wnętrzach cenione są rozwiązania typu 2w1. Taką dodatkową funkcjonalność zapewniają lampy podłogowe z wbudowanym stolikiem, półką albo gazetnikiem.

  • Możliwość sterowania światłem

W salonach oświetleniowych kupisz lampy stojące z regulowanymi ramionami lub kloszami. Sprawdzą się w miejscach, w których czytasz, pracujesz i wykonujesz inne czynności, wymagające oświetlenia punktowego. Wykorzystasz je także do podświetlania dekoracji, ścian i sufitów.

  • Ilość punktów świetlnych

Lampa stojąca może mieć jeden lub więcej kloszy, aby optymalnie rozświetlić dane wnętrze. Jeżeli decydujesz się na model z kilkoma punktami świetlnymi, zwróć uwagę, czy można je uruchamiać niezależnie od siebie.

  • Przepuszczalność światła

Lampy z kloszami transparentnymi, ażurowymi i bez abażura (z odsłoniętą żarówką) zapewniają najwięcej światła. Optymalne rozproszenie gwarantują klosze półprzezroczyste (np. mleczne) lub materiałowe. Jeśli zależy Ci na punktowym oświetleniu, np. blatu stołu lub na delikatnym blasku we wnętrzu, postaw na model z głębokim kloszem nieprzepuszczającym światła, np. metalowym lub betonowym.

  • Technologię

Rosnącą popularnością cieszą się innowacyjne lampy podłogowe LED. Są one energooszczędne i długowieczne oraz emitują przyjazne dla oczu światło.

  • Zastosowane materiały

Do produkcji lamp wykorzystuje się m.in. metale, drewno, szkło, kamień, różne tkaniny, tworzywa sztuczne, beton, bambus, rattan i papier. Rodzaj użytego materiału wpływa na funkcjonalność i estetykę urządzenia, co w pewnym stopniu determinuje styl aranżacyjny.

  • Gabaryty

Wysoka lampa podłogowa o łukowej konstrukcji lub stojąca na trójnogu dobrze sprawdzi się w większych pomieszczeniach, niższą możesz ustawić przy TV, natomiast do niewielkich wnętrz wybierz model o smukłej, prostej konstrukcji.

  • Markę

Warto sięgać po dobre lampy podłogowe – wykonane z wysokiej jakości materiałów, objęte gwarancją, oferowane przez zaufanego sprzedawcę.

  • Cenę

Przy czym pamiętaj, że wysoka cena nie zawsze idzie w parze z wysoką jakością wyrobu. Kieruj się bardziej obiektywnymi kryteriami, jak certyfikaty i atesty, długość gwarancji, precyzja wykończenia czy (zaufane) opinie konsumentów.