Lata 20. XX wieku to okres, który często kojarzy się z elegancją, glamour i luksusem. Właśnie wtedy powstał styl Art déco, który do dzisiaj cieszy się ogromną popularnością i inspiruje projektantów na całym świecie. Czym dokładnie jest Art déco i jakie elementy stylu znajdziesz w dzisiejszych trendach? O tym będzie ten artykuł.

Definicja i historia stylu Art déco

Art déco to styl, który narodził się w latach 20. XX wieku we Francji, ale szybko rozprzestrzenił się na cały świat. Charakteryzujący się elegancką formą, bogatymi zdobieniami i luksusowymi materiałami, Art déco nawiązywał do motywów egipskich, futurystycznych i orientalnych. Styl ten był bardzo popularny w architekturze, designie, malarstwie, rzeźbie i modzie, a jego wpływy można zauważyć także dzisiaj.

Art déco w dzisiejszych trendach

1. Eleganckie meble z metalowymi elementami

Art déco uwielbiał eksperymentować z formą i materiałami, co doskonale widać w eleganckich meblach z metalowymi elementami. W dzisiejszych trendach popularne są ławki, stoły i fotele z chromowanymi nogami lub ozdobnymi wstawkami ze złota lub srebra.

2. Kolorystyka inspirowana latami 20.

Art déco to styl, który nie bał się koloru. W latach 20. XX wieku popularne były intensywne barwy takie jak czerwień, zieleń, turkus czy fiolet. Dzisiaj również chętnie korzystamy z kolorów inspirowanych Art déco, szczególnie w modzie i dekoracji wnętrz.

3. Lśniące tkaniny i dodatki

Art déco kochał luksusowe materiały, zwłaszcza te lśniące i metkujące. Dlatego w dzisiejszych trendach bardzo popularne są kurtki i sukienki z cekinami, dodatki ze sztucznego futra i luksusowe poduszki z jedwabiu lub weluru.

4. Geometryczne wzory i zdobienia

Art déco był znany z bogatych zdobień i geometrycznych wzorów, które można zauważyć także w dzisiejszych trendach. Wzornictwo inspirowane tym stylem często łączy prostotę formy z jaskrawymi kolorami i złotymi akcentami.

5. Szklane dekoracje i lustra

Art déco uwielbiał szklane dekoracje i lustra, które dodawały przestrzeni elegancji i blasku. Dzisiaj popularne są np. lampy wykonane ze szkła mlecznego, lustra z ozdobnymi ramami i wazony z przezroczystego szkła.

Podsumowanie

Art déco to styl, który przetrwał próbę czasu i nadal inspiruje projektantów na całym świecie. Jego eleganckie formy, bogate zdobienia i luksusowe materiały pojawiają się w dzisiejszych trendach, dodając przestrzeniom elegancji i glamouru, które tak charakteryzowały lata 20. XX wieku.