Pokój dziecięcy – wnętrzarskie wyzwanie każdego rodzica

Dla rodziców wszystkie kwestie związane z ich pociechami są priorytetowe. Nic więc dziwnego, że jedną z ważnych spraw okazuje się zawsze urządzenie dziecięcego pokoju. Urządzając pokój dziecięcy trzeba dostosować jego funkcjonalności zależnie od wieku dziecka. To wydaje się być oczywiste, ale często rodzice ogarnięci “dekoratorskim szałem o tym zapominają”. Nie oznacza to jednak, że kwestie związane z estetyką wystroju wnętrz nie są w przypadku pokoików dziecięcych istotne. Wręcz przeciwnie – warto, a nawet powinno się zadbać o to, aby pokoik dziecięcy był ładny. Stymulacja estetyczna jest niezwykle istotna i pomocna w wyrobieniu w dziecku własnego gustu i poczucia estetyki. Zdaje się to być szczególnie istotne w przypadku dziewczynek. Urządzając dziecięcy pokój kolejnym wyzwaniem (w przypadku dzieci kilkuletnich i starszych) jest kwestia połączenia gustu, oczekiwań i racjonalnego podejścia rodziców z pomysłem malucha.

Wizja malucha czyli dziecięce fantazje

Urządzając pokój dziecka powinniśmy wziąć pod uwagę jego opinie na temat tej przestrzeni. Dziewczynki zależnie od wieku mogą mieć różne marzenia. Mogą prosić o pokój księżniczki z baldachimami, czy też o królestwo pełne różu lub też pokój tematyczny związany z pasją malucha. Szczególnie kolory farb do pokoju dziewczynki www.yamaprojekt.pl mogą byś problematycznym tematem. Dziecko nie myśli praktycznie i może na przykład marzyć o intensywnej fuksji. Z perspektywy rodzica na pewno pojawią się wówczas obawy: co jeśli za 2 miesiące dziecko się rozmyśli? Przecież nie chcemy co chwilę malować ścian. A co jeśli tak mocny kolor będzie ciężko zamalować? Co jeśli przez to pokój wyda się optycznie mniejszy. Obaw może być wiele. Dlatego warto przemyśleć temat i omówić go z dzieckiem. Może wystarczy tylko jednak intensywna, kontrastowa ściana w ulubionym kolorze? A może uda się, pokazując inspiracje, przekonań dziecko do bardziej neutralnego koloru ścian, a zastosowania swoich ulubionych, intensywnych barw w dodatkach: tekstyliach (zasłonach, poduszkach, kocach) oraz dekoracjach, które można szybko i łatwo zmienić w razie zmiany koncepcji pokoju. I to bez konieczności przeprowadzania remontu.

Perspektywa rodzica – racjonalne podejście i skupienie na funkcjonalności

Kwestia pogodzenia funkcjonalności oraz praktyki wystroju wnętrza z dziecięcymi oczekiwaniami to jedno. Ale kwestia jak wybrać farby do pokoju dziecięcego to nie tylko zagadnienie dotyczące koloru, ale także sprawy związane ze zdrowiem i funkcjonalnością. Należy wybierać farby z atestami bezpieczeństwa, które nie spowodują przykrych konsekwencji zdrowotnych, na przykład w formie alergii. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na kwestie związane ze zmywalnością ściany. Nie od dziś wiadomo, że podczas dziecięcych zabaw, nie trudno o zabrudzenia ścian. ponad to rozważając jak wybrać farby do pokoju dziecięcego można dodatkowo pomyśleć o ścianie mniej konwencjonalnie. Ściana może stać się przestrzenią zabaw. Wystarczy zastosować farbę tablicową, po której dziecko będzie mogło bezkarnie pisać i rysować czy też o farbie magnetycznej, która pozwoli na przyczepianie dziecięcych rysunków do ściany magnesami. Więcej na dziecko.elblag.net.