Mimo dobrego wyizolowywania dachu i więźby od negatywnych czynników zewnętrznych, zawsze może zdarzyć się jakiś przeciek, który sprawi, że dach bez membrany zwyczajnie będzie wymagał naprawy. Ale do czego dokładnie służy taka membrana? Czy od niej zależy materiał pokrycia naszego zadaszenia? Odpowiedzi poznasz w tym artykule.

Membrana – co to jest?

Membrana to nic innego jak materiał zabezpieczający dach, więźbę i termoizolację poddasza. Kładzie się go tuż pod ociepleniem strychu. Membrana przybiera formę folii ochronnej. Dzięki owej folii, ze spodów poszycia, może odparować woda i cały system wentylacji dachu i jego poszczególnych warstw, działa prawidłowo. Następnie kolejną membranę, montuje się na krokwiach. Na nią z kolei, instalujemy finalne pokrycia dachowe wraz z łaceniem.

Membrana a materiał na dach

Wiele osób zastanawia się, czy od membrany zależy rodzaj pokrycia dachowego, jakie będą mogli wybrać. Bynajmniej. Bez względu na to, czy na Twoim dachu znajdzie się blachodachówka, czy blacha trapezowa, możesz być pewien, że membrana ma za zadanie jedynie ochronić Twoje zadaszenie, ocieplenie i wnętrze domu. Nie musisz więc martwić się, że przez nią, będziesz miał narzucone jakieś konkretne rodzaje pokrycia dachowego.

Jaki materiał na dach – blachodachówka

To, co położyć na dach, zawsze jest przedmiotem pytań deweloperów. Jaki materiał będzie idealny na dach? Czym się kierować przy jego wyborze? Wszystko zależne jest od rodzaju dachu. Mamy tu na myśli kąt nachylenia, liczbę spadów i wielkość zadaszenia. Im bardziej skomplikowane poszycie, tym bardziej skomplikowany materiał będziemy musieli wybrać.

Najczęściej wybierana w roli pokrycia jest blachodachówka. Dzieje się tak za sprawą jej wielu wariantów. Mamy do wyboru blachodachówkę z posypką, karpiówkę, na rąbek, płaską oraz w arkuszach i modułach. Oprócz tego, cechuje się również szeroka gama kolorystyczną, dzięki czemu jest w stanie wpasować się w każdy – nawet najbardziej wymagający – gust.

Blacha trapezowa – materiał idealny

Kolejnym typem zadaszenia, który bardzo dobrze się sprawdza, jest oczywiście blacha trapezowa. Cechuje się ona przede wszystkim bardzo niską ceną, która nijak się ma do jej jakości. Co mamy na myśli? Pokrycie z owej blachy jest wykonane z bardzo dobrych materiałów, a także lekkie, co czyni go jeszcze popularniejszym. W przypadku blachy trapezowej również możemy wybierać spośród bardzo wieku kolorów.

Poza tym jej montaż jest szybki i nie wymaga ona skomplikowanej w konstrukcji i budowie, więźby. Dlatego więc, jeśli zależy Ci na szybkiej budowie domu, blacha trapezowa może nieco przyspieszyć ten proces. Poza tym, pozwoli Ci również sporo zaoszczędzić. Na wykończenie domu lub inne materiały budowlane, z pewnością przydadzą się te odłożone pieniądze.