W dzisiejszym świecie nie wyobrażamy sobie życia bez technologii. W szczególności to młodzi ludzie spędzają przed ekranem urządzeń elektrycznych sporo czasu, poświęcając się pracy czy rozrywce. Jednakże niestety okazuje się, że tak duże przywiązanie do technologii może szkodzić zdrowiu, także temu psychicznemu, nastolatków. Mimo wszystko trudno ukryć, iż pokolenie wychowane na smartfonach spędza na nich największą część swojego dnia.
Zaburzenia rytmu dobowego
Przede wszystkim należy wiedzieć, że ekrany urządzeń elektrycznych emitują szkodliwe światło niebieskie, które powoduje pobudzenie organizmu. Dlatego też nadmierne korzystanie ze smartfonów czy laptopów przyczynia się do niemożliwości zaśnięcia. Światło te zakłóca produkcję melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za regulację snu. W rezultacie zegar biologiczny nastolatka jest zaburzony, a nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych jest jednym z powodów, dla których młodzież kładzie się późno spać i śpi nawet do godzin popołudniowych.
Niska jakość snu
Wielogodzinny kontakt z ekranem i szkodliwym światłem niebieskim bezpośrednio przekłada się także na niską jakość snu. Zaburzona produkcja melatoniny nie pozwala uzyskać głębokiego wypoczynku, a w konsekwencji organizm nie jest w stanie się dobrze zregenerować. Młodzież może także doświadczać częstszych przebudzeń w nocy – staje się wrażliwsza na dźwięki i inne czynniki zewnętrzne. W efekcie także nawet po długim wypoczynku nastolatek jest zmęczony i trudność sprawiają mu nawet najprostsze codzienne czynności.
Skrócony czas snu
Z drugiej strony jednak nadmierna ekspozycja na ekran może skutkować skróconym czasem snu. Młodzież często pozostaje aktywna w sieci do późnych godzin nocnych, nawet jeśli rano jest zmuszona wcześnie wstać. W ten sposób wypoczynek nie jest odpowiednio długi, co uniemożliwia prawidłową regenerację organizmu.
Wpływ na zdrowie psychiczne
Okazuje się także, że przykrym następstwem nadmiernego użycia smartfonów jest pogorszenie się zdrowia psychicznego młodzieży. Przede wszystkim jest to możliwe z powodu kontaktu z wyidealizowanym światem, który często jest przedstawiany internecie. Nastolatki, a w szczególności młode dziewczyny, porównują swój charakter, wygląd i sytuację życiową do popularnych osób z social mediów, nabawiając się w ten sposób kompleksów, a nawet niestety popadając w depresję. Poza tym w internecie czy grach, którym często oddają się w wolnym czasie młode osoby, nierzadko można spotkać się z przemocą i agresją. Ma ona ogromny wpływ na odbieranie świata przez nastolatka, co w konsekwencji prowadzi nawet do nadużyć w realnym świecie.
Nie jest więc odkryciem, że nadmiar czasu spędzany przed ekranem wpływa negatywnie na zdrowie i sen młodzieży. Jako dorośli powinniśmy zatem zachować świadome podejście oraz pomóc osobom młodym wprowadzić zdrowe nawyki, które zaowocują wkrótce lepszym samopoczuciem nastolatka.
Artykuł powstał we współpracy z SleepMed.pl.
Najnowsze komentarze