Jak zaoszczędzić wodę w ogrodzie?

Ogrodzenie posesji, postawienie domu, założenie ogrodu to najważniejsze kroki, jakie podejmujemy przy budowie swojego miejsca na ziemi. Jednak tak samo ważnym, a nieraz nawet ważniejszym elementem jest właściwe dbanie o rośliny, co obejmuje również systematyczne i efektywne nawadnianie.

1. Przemyślany projekt ogrodu.
Najlepiej, aby twoje kwiaty, krzewy, drzewa oraz trawnik były dobrze zaprojektowane, tak by umiejscowienie roślin odpowiadało ich wymaganiom co do słońca, wilgoci i gleby. Dobry projekt ogrodu nie tylko ułatwi właściwe cuidado plantków, ale także pozwoli zaoszczędzić wodę, a także pieniądze.

2. Odpowiedni system nawadniania.
Możliwości w zakresie systemów nawadniających mamy wiele: od prostych, ręcznych rozwiązań, po bardziej rozbudowane systemy automatyczne. W zależności od potrzeb warto pochylić się nad zagadnieniem, które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w naszym ogrodzie.

3. System automatycznego nawadniania.
Jednym z najbardziej przemyślanych i wygodnych rozwiązań jest automatyczny system nawadniania ogrodu. Pozwala on na zaprogramowanie czasów oraz częstotliwości podlewania każdej części ogrodu, dostosowując je do wymagań poszczególnych roślin. Efektem jest oszczędność wody oraz równoczesne zapewnienie właściwej wilgotności gleby.

4. Deszczownia.
Odzysk wody deszczowej może być bardzo wartościowym i oszczędnym rozwiązaniem w ogrodzie. Odpowiednio zamontowana i podłączona do systemu nawadniającego umożliwia zaoszczędzenie dużej ilości wody. Warto zainwestować w taki system, zwłaszcza że w Polsce deszcz pada stosunkowo często.

5. Podlewaj rano lub wieczorem.
Podlewając ogród w ciągu dnia, kiedy słońce najbardziej świeci, możemy utracić dużą ilość wody poprzez lotną parowanie. O wiele skuteczniejsze jest podlewanie rano lub wieczorem, kiedy temperatura powietrza jest niższa i wilgotność jest wyższa.

Efektywne nawadnianie ogrodu to nie tylko kwestia dbałości o rośliny, ale także oszczędności wody i pieniędzy. Dobrze zrobiony projekt ogrodu, wybór odpowiedniego systemu nawadniania oraz świadomość w zakresie racjonalnego korzystania z wody, to klucz do sukcesu.