Rośliny ozdobne na balkonie: pomysły na małe przestrzenie

Balkony to często niewielkie przestrzenie, które jednak można z powodzeniem zagospodarować jako miejsca relaksu i wypoczynku na świeżym powietrzu. Jednym z najlepszych sposobów na dekorację balkonu są rośliny ozdobne. W tym artykule przedstawimy pomysły na małe przestrzenie, dzięki którym Twój balkon będzie wyglądał pięknie i pełnił swoją funkcję.

1. Małe doniczki – wielkie efekty

Nie ma sensu stawiać na balkonie dużych donic, które zajmują wiele miejsca. W przypadku małych balkonów z powodzeniem można sięgnąć po mniejsze pojemniki. Małe doniczki sprawią, że na balkonie będzie więcej miejsca, a rośliny będą prezentować się równie pięknie. Warto postawić na rośliny o zwartym pokroju lub te, które można formować.

2. Rośliny wiszące to strzał w dziesiątkę

Rośliny wiszące to idealne rozwiązanie dla małych balkonów. Dzięki nim można maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Rośliny takie jak np. bluszcz, toloćnik czy pelargonie wspaniale się sprawdzają i efektownie wiszą z wysokich półek lub ozdabiają balkon po bokach.

3. Zielony regał

Regał na rośliny to kolejne rozwiązanie na mały balkon. To letnia wariacja na temat klasycznej biblioteczki. Wolno stojący lub wiszący regał doskonale przedstawi nasze rośliny . Na dolnych półkach możemy postawić duże donice z kwiatami i ziółami, a na górnych dekoracyjne rośliny. Wymyślne stawianie roślin na różnych wysokościach doda przestrzeni wrażenia trójwymiarowej oraz bardziej efektywnie zabudowania balkonu.

4. Kaskadowe rośliny

Kaskadowe rośliny to idealne rozwiązanie dla tych, którzy w wolnym czasie lubią się bawić w małych projektach. Takie rośliny wspaniale prezentują się w pojemnikach zwieszonych z balustrady balkonowej. Kaskadowa lawenda, miniaturowa róża czy pnący kwiatek diabelski z pewnością dodadzą uroku małemu balkonowi.

5. Zielone ściany

Ostatnio bardzo modne stało się tworzenie zielonych ścian. To świetny pomysł także na mały balkon. Kupując odpowiednią siatkę do tego celu i posadzając np. mniejsze roślinki zielone w donicach, możesz stworzyć piękną zieloną przestrzeń, która z pewnością zrobi wrażenie na Twoich gościach.

Podsumowując, balkon to idealne miejsce do relaksu i wypoczynku. Dzięki zastosowaniu odpowiednich roślin, nawet niewielki balkon może stać się piękną i przytulną przestrzenią. Niech będą to modne rośliny, nietypowe lub te o sprawdzonych właściwościach ozdobnych – w końcu to my decydujemy, jak ma wyglądać nasza mała zielona oaza.