Zakup materaca to dla wielu osób spore wyzwanie. Należy poświęcić mu w pełni swoją uwagę ze względu na to, że to właśnie podłoże do spania w największym stopniu wpływa na jakość snu oraz komfort podczas przebywania w łóżku. Jednym z kluczowych czynników, które należy przemyśleć, aby zakup był udany, jest stopień twardości. Jak dopasować go do swoich potrzeb?

Dlaczego twardość ma znaczenie?

Podczas snu cało wywiera nacisk na cały materac. Jego intensywność zależy od wielu czynników. Wśród nich warto wymienić w szczególności wagę i wzrost użytkownika, a także jego pozycję. Zadaniem podłoża jest amortyzowanie ruchów i zapewnianie ciału stabilizacji. Jest to niezbędne mięśniom do tego, aby mogły się w pełni rozluźnić i zregenerować.

Gdy materac jest za miękki lub zbyt twardy, po prostu nie spełnia swoich funkcji. Spanie w niewygodnym łóżku może na dłuższą metę prowadzić do pojawienia się dyskomfortu w różnych obszarach ciała, a nawet zaburzeń snu.

Symbole twardości — jak je rozumieć?

Twardość materaca jest kluczowa dla jakości i komfortu podczas snu. Jakie oznaczenia wykorzystują producenci artykułów sypialnianych do oznaczania tego parametru?

  • H1 — to miękki materac dla dzieci, młodzieży i drobnych kobiet. Mogą stosować go osoby, których masa ciała nie wykracza ponad 60 kg.

  • H2 — to często wybierane materace średnio miękkie. Obejmują uniwersalny przedział wagowy — od 50 do 80 kg. Masa ciała wielu osób mieści się właśnie w tym przedziale.

  • H3 — tym symbolem oznaczane są materace średnio-twarde. Chętnie wybierają je osoby o wadze o 80 do 100 kg.

  • H4 — to wariant dla osób, których waga przekracza 100 kg. Mogą sprawdzić się też w sypialniach lżejszych użytkowników, którzy po prostu lubią spać na dość twardej powierzchni.

Co jeszcze wziąć pod uwagę?

Jeśli chcesz idealnie wybrać stopień twardości materaca, nie możesz pominąć kwestii tego, w jakiej pozycji najczęściej śpisz. Gdy często leżysz na plecach i na brzuchu, zrezygnuj z miękkiego podłoża. Wówczas Twoje ciało będzie się zapadało. Sprzyja to pojawieniu się bólu kręgosłupa oraz pogłębieniu się wad postawy. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się egzemplarze średnio-twarde i twarde. Jednak gdy najczęściej śpisz na boku, nie kupuj zbyt twardego materaca. Jeśli ramiona i biodra nie otrzymają elastycznego wsparcia i amortyzacji, w twoim ciele pojawią się napięcia, a kręgosłup będzie znajdował się w nieprawidłowej pozycji.

Jeśli planujesz zakup nowego podłoża do spania, koniecznie precyzyjnie określ swoje potrzeby. To do nich powinien zostać dopasowany materac, aby mógł zapewniać Ci niezapomniany komfort w ciągu kolejnych lat.

Artykuł powstał we współpracy z SleepingHouse.pl.