W ostatnich latach prawdziwym hitem terrarystki stał się gekon hodowla w domu tego zwierzęcia nie jest ani kosztowna, ani wymagająca szczególnej wiedzy od właścicieli. Ta niezbyt duża jaszczurka świetnie się adaptuje w różnych warunkach, w dodatku ma bardzo łagodne usposobienie, co sprawia, że stosunkowo łatwo ją oswoić. Pomimo dość groźnego wyglądu, gekon jest świetnym wyborem dla początkującego terrarysty.
Gekon- jaki gatunek do hodowli w domu?
Gekony to bardzo liczna i zróżnicowana grupa jaszczurek. Największe gatunki przedstawicieli rodziny gekonowatych osiągają rozmiar do 50 cm, co znacznie utrudnia ich hodowlę w domu. Do trzymania w domowych terrariach najlepiej nadają się następujące gatunki:
Gekon lamparci– swoją nazwę zawdzięcza ubarwiemu przypominającemu lamparcie cętki. Jest to obecnie najczęściej hodowana w Polsce jaszczurka. Osiąga rozmiar od 25 do 30 cm, nie należy więc do małych. Jest za to wyjątkowo przyjaźnie usposobiony, dzięki czemu zazwyczaj szybko staje się pupilem wszystkich domowników. Cechami wyróżniającymi go wśród innych gekonów są zamykające się powieki oraz brak przylg na końcach palców. Gekon lamparci prowadzi nocny tryb życia.
Gekon orzęsiony– dorasta do około 20 cm. Jego nazwa pochodzi od wypustek przypominających rzęsy, zaczynających się nad oczami i ciągnących wzdłuż ciała, aż do ogona. W sprzedaży można spotkać wiele odmian barwnych tego gatunku: brązowe, czerwone, pomarańczowe, żółte, szare, oliwkowe czy kremowe. Docelową barwę jaszczurka około 6. miesiąca życia-młode osobniki są czerwonawe i trudno przewidzieć, jaki kolor będą miały w przyszłości. Gekony te wyróżnia także trójkątna, spłaszczona głowa z dużymi oczami oraz chwytny ogon ze spłaszczoną końcówką. Gekon orzęsiony należy do gekonów nocnych.
Gekon toke– może urosnąć nawet do 35 cm długości. Ich ciała są szare lub szaroniebieskie, pokryte pomarańczowymi plamkami. Młode osobniki przypominają dorosłe, różnią się jedynie czarno-białymi paskami na ogonach, które z wiekiem zanikają. Jaszczurki te prowadza nocny tryb życia, w ciągu dnia śpią z otwartymi powiekami.
Najnowsze komentarze