Okazjonalna cena wybudowanego już domu często sprawia, że lepiej opłaca nam się go wyremontować niż od podstaw stawiać własne fundamenty. Jednak wiadomo również, że często w czasie renowacji lub naprawy jakiejś starej rzeczy, okazuje się, że nagle trzeba rozprawić się jeszcze z kolejnymi dwoma usterkami. Dlatego zakup starego budynku to z jednej strony oszczędność, ale z drugiej też ryzyko. Czy jest więc jakiś sposób na wyremontowanie kupionego starego domu niskim kosztem?

Zanim zdecydujesz się na zakup

Zanim podpiszesz umowę i zdecydujesz się na zakup domu, konieczne kilka razy zastanów się nad tym, czy stan budynku jest adekwatny do ceny. Przygotuj się również nie tylko na remont tego, co widoczne gołym okiem, ale i na naprawę usterek, które wyjdą z czasem. Konieczne obejrzyj też piwnicę i poddasze, ponieważ to w tych częściach domu najlepiej widać, czy budynek nie był podtopiony, lub czy dach nie przecieka. Finalnie warto wstępnie oszacować koszty zakupu takiej nieruchomości i remontu. Zaokrąglaj liczy, by nie okazało się, że nie starczy Ci funduszy na wykończenie.

Remont starego domu – od czego zacząć?

Na pewno należy zacząć od obejścia. Co to oznacza? Koniecznie zainwestuj w termomodernizację budynku i napraw dach. Nawet jeśli pozornie wygląda na nowy, lepiej przed wprowadzeniem się do budynku, dokładnie obejrzeć dach, komin, wentylację oraz rynny. Jeśli prace na zewnątrz masz już rozplanowane, a ich koszt został przeliczony, możesz przystąpić do renowacji wnętrza mieszkania.

Materiały remontowe – jak wybrać idealnie?

Wynajęcie firmy budowlanej to mniejszy problem, niż zakup odpowiednich materiałów remontowych. Na przykład nie do końca wiemy, co położyć na dach lub jakie rynny warto kupić. W takiej sytuacji bierzmy pod uwagę zawsze dwie kwestie – jakość i sposób wykonania oraz wykończenia produktu. Chcąc kupić dobre poszycia, dobrym wyborem będzie blachodachówka modułowa. Jej tańszym zamiennikiem jest blacha trapezowa – ekonomiczna i trwała.