Wybierając LEDowe lampy do domu, często nie sprawdzamy bardzo ważnych dla nas informacji, znajdujących się na etykiecie, opakowaniu lub samym produkcie. Zobaczcie, jak kupować lampy LED, by były bezpieczne i dopasowane do indywidualnych potrzeb.
Lampy LED cieszą się wciąż rosnącą popularnością. Nic dziwnego – są energooszczędne, wytrzymałe i dostępne w wielu atrakcyjnych wzorach. W technologii LED kupimy obecnie lampy wiszące i żyrandole, kinkiety, lampy stołowe czy lampy podłogowe. Jednocześnie rozwiązanie to wciąż budzi wśród konsumentów różne wątpliwości. Przyzwyczajeni do tradycyjnych żarówek, zwykle nie wiemy, jak określić siłę światła w lampie LED. Często zastanawiamy się też, czy diody LED są na pewno bezpieczne albo czym kierować się w wyborze oświetlenia LEDowego. Jakie oznaczenia powinny znajdować się na opakowaniu z produktem, by mieć pewność jego bezpieczeństwa? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK) przygotował krótki poradnik dla każdego, kto planuje zakup LEDowej lampy do domu.
Jak bezpiecznie kupować lampy LED?
1) Przede wszystkim, zarezerwuj nieco więcej czasu na jej zakup, by móc dokładnie zapoznać się z informacjami na etykiecie, opakowaniu czy samym produkcie.
2) Nie porównuj parametrów lampy LED do parametrów zwykłej żarówki, zwłaszcza w zakresie mocy światła (ilości watów). W przypadku oświetlenia LEDowego, o intensywności światła decyduje ilość lumenów (lm). Im wartość ta jest większa, tym silniejsze światło.
3) Zwróć uwagę na współczynnik oddawania barw CRI (Ra). Określa on wpływ oświetlenia na wygląd kolorów (punktem odniesienia jest światło dzienne, którego CRI wynosi maksymalne 100 Ra). Im wyższy współczynnik CRI (Ra), tym wierniej oddawane są naturalne kolory oświetlanych rzeczy i otoczenia.
4) Przemyśl, na jakiej barwie światła Ci zależy. Parametr ten wyrażony jest w kelwinach (K). Inną barwę światła powinny zapewniać lampy do łazienki, a inną budujące nastrój lampy pokojowe. Im mniej kelwinów, tym cieplejsze światło. Barwę ciepłą uzyskasz, wybierając oświetlenie poniżej 3300 ºK.
5) Lampy LED, podobnie jak inne źródła sztucznego światła, mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia człowieka (np. emitować promienie UV lub światło niebieskie), o czym jednak producent zobowiązany jest Cię poinformować, określając poziom (grupę) ryzyka według 4-stopniowej skali:
a. RG 0 to grupa wolna od ryzyka (gdy informacji o ryzyku nie podano, przyjmuje się, że wynosi ono 0)
b. Grupa ryzyka 1 oznacza niskie ryzyko
c. Grupa ryzyka 2 oznacza umiarkowane ryzyko
d. Grupa ryzyka 3 wiąże się z wysokim ryzykiem dla zdrowia.
6) Wybierając lampę LED z grupy ryzyka 1-3, należy stosować się do zaleceń podanych w instrukcji. W ten sposób unikniemy zagrożenia.
7) Oświetlenie LED stosuj zgodnie z jego parametrami, tj. znamionowym napięciem zasilającym lub zakresem napięć (V/Volt), mocą znamionową (W/Wat) oraz częstotliwością znamionową (Hz).
8) Wybieraj tylko te lampy LED, które posiadają znak CE. W ten sposób producent deklaruje, że jego produkt spełnia unijne wymagania. Zwróć uwagę, czy lampa lub jej opakowanie zawiera informacje o producencie lub importerze wraz z danymi kontaktowymi.
9) Pamiętaj, że w przypadku zauważenia wady w ciągu 2 lat od zakupu (wydania towaru), masz prawo do złożenia reklamacji, dlatego warto na ten okres zachować paragon lub inny dowód zakupu.
10) Jeśli masz zastrzeżenia co do bezpieczeństwa lampy LED, możesz je zgłosić do wojewódzkiego inspektoratu Inspekcji Handlowej.
Najnowsze komentarze