Na wstępie powinniśmy wiedzieć jakie właściwości ma oraz jakie jest jej działanie. Jest to pewien komponent wysokobiałkowy, który jest produktem ubocznym przemysłu olejarskiego. Śruta rzepakowa powstaje w procesie ekstrakcji tłuszczu z nasion rzepaku. Jest to możliwe za pomocą rozpuszczalników organicznych. Taka śruta ma wysoką zawartość białka, co jest niezwykle wartościowym komponentem, jeśli chodzi o żywienia zwierząt gospodarczych. Ten produkt stosuje się najczęściej w karmieniu przeżuwaczy, drobiu oraz trzody chlewnej. Rzepakowe pasze zawierają spore ilości cennych dla zwierząt aminokwasów siarkowych. W tym także cystynę oraz metioninę. Za to mniej lizyny.
Co musimy wiedzieć na temat dawkowania śruty rzepakowej?
Jeśli chodzi o dawkowanie dla krów mlecznych, to musimy mieć świadomość tego, że rozpoczyna ono laktację (poniżej trzydziestu dni). Chodzi o zastosowanie śruty sojowego, gdzie 1 kilogram śruty rzepakowej przypada na jedną krowę. Kiedy minie ten okres, wtedy krowy wchodzą w okres wysokiego pobierania paszy. Musimy zatem dążyć do maksymalnej dawki, jeśli chodzi o śrutę rzepakową. Jest to od dwóch i pół do trzech kilogramów śruty rzepakowej. W przypadku bydła opasowego udział takiej śruty rzepakowej w treściwych mieszankach może dojść nawet do dwudziestu pięciu procent. Należy jednak zachować ostrożność w kwestii żywienia cieląt. Tutaj zaleca się maksymalnie dziesięcioprocentowy udział w mieszankach treściwych. Jednak wraz z wiekiem możemy ten udział zwiększyć do dwudziestu procent. W przypadku tuczników, dawkowanie w mieszankach w czasie tuczu powinno wynosić mniej niż piętnaście procent. O tym wszystkim musimy pamiętać i nie wolno nam przesadzać, jeśli chodzi o karmienie zwierząt śrutą rzepakową.
Jak i kiedy powinniśmy stosować śrutę rzepakową?
Na pewno odnosi się to do karmienia bydła opasowego oraz krów mlecznych. Wtedy możemy stosować tak zwane pasze pełnodawkowe. Można także używać mieszanek paszowych, które dodaje się do pasz objętościowych. Taką śrutę rzepakową, która jest poekstrakcyjna, możemy wymieszać ze śrutą zbożową. Mowa o jęczmieniu, pszenżycie oraz pszenicy. Tutaj można dodatkowo skorzystać z uzupełniania tak zwanym prefiksem mineralno-witaminowym. Jeśli chodzi o żywienie krów mlecznych oraz bydła opasowego, to śruta rzepakowa może być niezwykle cennym komponentem, kiedy chodzi o pasze pełnodawkowe. Mogą one także być komponentem odpowiednich mieszanek paszowych, które podaje się krowom ze specjalnych automatów paszowych. Ma to odniesienie w systemie żywienia PMR.
Posumowanie
Teraz już mamy wiedzę i świadomość tego, czym jest oraz kiedy możemy stosować śrutę rzepakową. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, o czym powinniśmy wiedzieć. Coraz więcej hodowców bydła opasowego oraz krów mlecznych stosuje w karmieniu swoich zwierząt właśnie śrutę rzepakową. Jest to dobry prognostyk, kiedy zależy nam na tym aby bydło oraz krowy prawidłowo rosły oraz były zdrowe. Nie wolno nam o tym zapominać, gdyż w przypadku żywienia zwierząt korzystanie ze śruty rzepakowej jest często koniecznością.
Najnowsze komentarze